Z wieloma trudnymi sytuacjami można zmierzyć się samemu, jednak jeśli problem zaczyna rzutować na inne sfery życia lub jego charakter staje się przewlekły, należy skorzystać ze wsparcia psychologa. Nie warto zwlekać z wizytą – najlepiej jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego terapeuty i wspólnie rozpocząć pracę nad przywróceniem spraw na właściwe tory. W Centrum Terapii i Mediacji „Głos” pomagamy osobom dotkniętym takimi problemami, jak przewlekły stres czy kryzys małżeński. Ponadto wspieramy osoby dorosłe i dzieci w uporaniu się z traumą oraz fobiami. Zajmujemy się także osobami cierpiącymi na depresję i posiadającymi niskie poczucie własnej wartości. We wszystkich przypadkach zdecydowanie się na rozmowę z profesjonalnym terapeutą to często najtrudniejszy, ale zarazem najważniejszy krok w dążeniu do odzyskania życiowej równowagi. Zdajemy sobie sprawę, że pacjentom odwiedzającym gabinet psychologiczny po raz pierwszy mogą towarzyszyć wątpliwości i niepokój, dlatego od samego początku współpracy przywiązujemy ogromną wagę do budowania wzajemnego zaufania i tworzenia przyjaznej atmosfery.
Kiedy trudności zaczynają się piętrzyć, a ich pokonanie wydaje się coraz trudniejsze, warto poszukać wsparcia u innych. Niektórzy decydują się na opowiedzenie o problemach swoim bliskim, lecz ci często nie są w stanie obiektywnie ocenić sytuacji i pomóc w jej skutecznym rozwiązaniu. Psycholog posiada natomiast doświadczenie i wykształcenie, dzięki którym jest w stanie zaproponować spersonalizowaną, kompleksową terapię. Trzeba przygotować się na to, że psychoterapia to zazwyczaj proces wielotorowy, w związku z czym jego przeprowadzenie może wymagać szeregu spotkań z terapeutą. Długość terapii zależy od wielu czynników, ściśle związanych z problemem, z jakim dana osoba zgłasza się do gabinetu. W naszym centrum prowadzimy również terapie krótkoterminowe, dedykowane osobom, które muszą np. podjąć ważną życiową decyzję lub chcą uporać się z nagłą, wyjątkowo stresującą sytuacją. Tego typu wsparcie psychologiczne nie polega na przekazaniu przez terapeutę jednego, słusznego rozwiązania, ale na wyznaczeniu realnego celu i znalezieniu efektywnych metod pozwalających zrealizować indywidualnie dobrany plan działania. Niezależnie od typu terapii, osoba prowadząca spotkanie najpierw zbierze wyczerpujący wywiad, który pozwoli jej objąć swojego rozmówcę holistyczną opieką.
Jednym z najczęstszych, choć niestety wciąż bagatelizowanych przez społeczeństwo problemów, z którym zgłaszają się do nas osoby poszukujące wsparcia, jest depresja. Ważnym elementem spotkań stanowi wówczas zidentyfikowanie jej źródeł, a następnie skupienie sił na zmianie sposobu myślenia. Depresja często łączy się z przewlekłym stresem oraz z niskim poczuciem własnej wartości, co także wymaga odpowiedniej analizy i podjęcia wysiłku – we współpracy z terapeutą – zmierzającego do poprawienia swojej sytuacji. Za kolejny niezwykle istotny obecnie problem należy uznać nadmierne oczekiwania związane m.in. z wymaganiami pracodawcy czy presją otoczenia wywieraną w związku z pełnionymi rolami życiowymi. Nasi specjaliści pomagają rozprawić się z krzywdzącymi opiniami, wspierają w reorganizacji hierarchii priorytetów, a co więcej – mogą również ukierunkować terapię na cel związany z rozwojem osobistym oraz pracą nad swoimi słabościami i mocnymi stronami. W takim mieście jak Wrocław, wybór terapeutów jest bardzo duży, ale atutem naszego gabinetu jest kompleksowe podejście do każdej sytuacji i zagwarantowanie możliwości skorzystania z konsultacji ze specjalistami wykwalifikowanymi w różnych dziedzinach psychologii.
Interwencja kryzysowa to doraźne wsparcie dla osób w dużym kryzysie. Na interwencję kryzysową zgłaszają się osoby które niedawno doznały wstrząsających wydarzeń w swoim życiu, mają zagrożenie życia, realne myśli samobójcze, doświadczają bardzo silnych emocji związanych z niedawną katastrofą, bardzo poważną zmianą życiową, która też może być odbierana jako sytuacja kryzysowa. Mogą to być zarówno sytuacje po zagrożeniach czysto fizycznych (katastrofy naturalne, napady) ale też i sytuacje związane ze stratą bliskiej osoby, rozpadzie związku czy utratą pracy.
Interwencja kryzysowa to krótkoterminowa pomoc, często bez struktur czasowych – nawet w domu pacjenta.
Najczęściej stosowanym w INTERWENCJI KRYZYSOWEJ jest 6-etapowy model interwencyjny (Gilliland, James). Kolejne etapy pracy w tym modelu to:
Leczenie uzależnień i używania szkodliwych substancji polega na pomocy w ograniczeniu spożycia lub w osiągnięciu pełnej abstynencji. Osoba zgłaszająca się do terapeuty decyduje jaki ma cel – może to być całkowita abstynencja lub ograniczenie używania substancji. A rolą terapeuty jest wsparcie Pacjenta w tej zmianie, która już się zaczęła. Korzystamy z metod o naukowo udowodnionej skuteczności. Pracujemy zarówno metodami dialogu motywującego, behawioralno-poznawczymi, jak i koncentrujemy się na konkretnych rozwiązaniach dla konkretnej osoby. Nie prowadzimy terapii 12 kroków. Zapewniamy całkowitą dyskrecję i anonimowość.
Zapraszamy do naszego terapeuty jeżeli m.in.:
Sprawdź cennik psychologa we Wrocławiu
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.
Rzetelnie doradzimy i odpowiemy na wszelkie pytania.
Przejdź do formularza kontaktowego